Logo Logo
 
 
 
 
Pokaz slajdów w nagłówku (1) Pokaz slajdów w nagłówku (2) Pokaz slajdów w nagłówku (3) Pokaz slajdów w nagłówku (6) Pokaz slajdów w nagłówku (7) Pokaz slajdów w nagłówku (8)
 
 
 
 
 

Możliwość rozliczenia PIT-37

Przypominamy mieszkańcom Gminy Dzierzążnia, że do końca kwietnia można bezpłatnie wypełnić i przesłać elektronicznie do Urzędu Skarbowego PIT-37 w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej.

 
 
 
 

Nagroda Literacka m.st. Warszawy

 
 
 
 

Nagroda Literacka m.st. Warszawy - zgłoś najlepszą polską książkę 2016 roku!

Od 1 grudnia do końca stycznia 2017 r. każdy może zgłosić  swoje propozycje do wyjątkowego konkursu - Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. To prestiżowe wyróżnienie, którego historia sięga czasów przedwojennych.  Konkurs jest kontynuacją tradycji nagrody o tej samej nazwie, przyznawanej w latach 1926-38, a przerwanej przez wybuch II wojny światowej. Pierwszym jej laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza - Władysław, ostatnim zaś przed wojną - Leopold Staff. Nagrodą tą wyróżniono także twórców takich jak: Wacław Berent (1929), Tadeusz Boy-Żeleński (1933), Pola Gojawiczyńska (1935), Maria Kuncewiczowa (1937). Nagroda Literacka m.st. Warszawy w obecnej formie przyznawana jest od 2008 roku, kiedy to Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyjęła uchwałę reaktywującą to wyróżnienie.

Nagrody w konkursie przyznawane są w pięciu kategoriach. W regulaminie przewidziano miejsce nie tylko dla kategorii tradycyjnych jak proza, poezja, literatura dla dzieci i młodzieży, ale również stworzono kategorię wyłącznie dla pozycji varsavianistycznych - edycja warszawska. 

Szczególnym wyróżnieniem jest tytuł  – Warszawski Twórca, przeznaczony dla wybitnych pisarzy, a w szczególny sposób związanych z Warszawą, przyznawany za całokształt twórczości literackiej. Kandydatów w tej kategorii wyłania jury konkursu. Pierwszym uhonorowanym tym tytułem był Tadeusz Konwicki, o którym w laudacji napisano „za wszystko co stworzył o Warszawie, dla Warszawy i w Warszawie”.  W kolejnych latach tytuł Warszawskiego Twórcy otrzymali: Józef Hen (2009), Marek Nowakowski (2010), Janusz Głowacki (2011), Janusz Tazbir (2012), Joanna Kulmowa (2013), Wiesław Myśliwski (2014), Jarosław Marek Rymkiewicz (2015) oraz Eustachy Rylski (2016).

Pula nagród w konkursie wynosi 200 tys. zł. Laureaci poszczególnych kategorii (literatura piękna – proza, literatura piękna – poezja, literatura dziecięca – tekst i ilustracje oraz edycja warszawska) otrzymują po 20 tys. zł – przy czym do laureatów w kategorii literatura dziecięca nagroda trafia zarówno do autora tekstu (20 tys.), jak i ilustratora (20 tys.). Zdobywca tytułu Warszawskiego Twórcy, poza okolicznościowym medalem i dyplomem, otrzymuje nagrodę pieniężną w wysokości 100 tys. zł.

Kandydatów do nagrody zgłaszają wydawcy, księgarze, bibliotekarze oraz czytelnicy.  Wybierać należy spośród książek żyjących autorów, napisanych w języku polskim i wydanych w 2016 roku.

Kandydatów do nagrody można zgłaszać w czterech kategoriach:

• literatura piękna – proza;

• literatura piękna – poezja;

• literatura dziecięca – tekst i ilustracje;

• edycja warszawska (varsaviana).

Propozycje do nagrody można zgłaszać za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego (http://www.um.warszawa.pl/nagrodaliteracka_zgloszenia/) lub pocztą tradycyjną na adres:

Biuro Kultury

Urząd m.st. Warszawy

Pl. Bankowy 2

00-095 Warszawa

z dopiskiem „Nagroda Literacka m.st. Warszawy”

Jeśli zgłaszającym jest wydawca, powinien przesłać osiem egzemplarzy zgłaszanej do nagrody książki.

Liczba zgłoszeń nie ma wpływu na decyzję jury.

 

W razie pytań zapraszamy do kontaktu: nagrodaliteracka@um.warszawa.pl, tel. 22 443 03 66.

 

Fundator i organizator: Miasto Stołeczne Warszawa

Partner: Biblioteka Narodowa

Patroni medialni: Radio dla Ciebie, portal Lubimy czytać, Rzeczpospolita

Współpraca: Warexpo

 

Więcej:

www.kulturalna.warszawa.pl

www.um.warszawa.pl/nagrodaliteracka

www.facebook.com/nagroda.literacka.warszawy

 

 
 
 
 

Prezent od Prezydenta

 
 
 
 

Gminna Biblioteka Publiczna w Dzierzążni otrzymała od Pana Prezydenta Andrzeja Dudy książkę pt. „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza jako podziękowanie za udział w ogólnopolskiej akcji „Narodowe czytanie”.

 
 
 
 
 
 
 
 

Dzień Pluszowego Misia

 
 
 
 

Gminna Biblioteka Publiczna w Dzierzążni gościła w Szkole Podstawowej w Nowych Kucicach i brała udział w obchodach święta Dnia Pluszowego Misia. W tym roku uczniowie i pracownicy szkoły obchodzili dzień pod hasłem „Warsztaty kulinarne z Kubusiem Puchatkiem”. Dzieci pod opieką nauczycieli i rodziców przygotowywali ciasta z wizerunkiem misia. Część dzieci przygotowała maski z wizerunkiem misia. Spotkanie zakończyło się czytaniem fragmentów książki pt. „Kubuś Puchatek” i degustacją przygotowanych smakołyków.

 
 
 
 
 
 
 
 

Dotacja dla biblioteki

 
 
 
 

Gminna Biblioteka Publiczna w Dzierzążni otrzymała dotację na zakup nowości wydawniczych

Gminna Biblioteka Publiczna w Dzierzążni otrzymała dotację na zakup nowości wydawniczych w 2016 r. w wysokości 4 500 zł.

Środki te pochodzą z Programu Biblioteki Narodowej „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek" w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Celem programu jest uzupełnienie księgozbioru bibliotek publicznych.

Dzięki otrzymanym środkom biblioteka zakupiła wiele atrakcyjnych pozycji książkowych.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

"Narodowe Czytanie"

 
 
 
 

Za nami "Narodowe Czytanie". W tym roku uczestnicy przedsięwzięcia zmierzyli się z książką "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza. Lektura została wybrana ze względu na ustanowiony przez Sejm i Senat  Rok Henryka Sienkiewicza. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w tym wydarzeniu.

Zapraszamy ponownie za rok.

 
 
 
 
 
 
 
 

"Narodowe Czytanie"

 
 
 
 

Wójt Gminy Dzierzążnia - Witold Pająk oraz GBP w Dzierzążni zapraszają na "Narodowe Czytanie", które odbędzie się 2 września 2016 roku o godz. 10:00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Dzierzążni.


Będziemy czytać "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza.

Zapraszamy do uczestnictwa w akcji a chętnych do czytania proszę o zgłoszenie się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Dzierzążni na wyznaczenie fragmentu z dzieła Sienkiewicza do dnia 1 września br. nr tel. 23 661 59 02 wew. 47

Więcej informacji na temat akcji można znaleźć na www.prezydent.pl

 
 
 
 

Konkurs O LIŚĆ DĘBU

 
 
 
 

Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszamy do udziału w XXVIII edycji Ogólnopolskiego
Konkursu Poetyckiego im. Władysława Broniewskiego O LIŚĆ DĘBU, którego
organizatorem jest Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego i
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział Płock oraz do
rozpropagowania konkursu w lokalnym środowisku artystycznym.
Uroczystości wręczenia nagród laureatom konkursu, która odbędzie się w
listopadzie 2016 r., będzie towarzyszył  koncert poezji śpiewanej i
program poetycki.
Plonem konkursu jest starannie wydany tomik wierszy nagrodzonych,
wzbogacony fotografiami członków Płockiego Towarzystwa Fotograficznego
im. Aleksandra Macieszy.
Zestawy wierszy prosimy nadsyłać do 23 września br. na adres: Książnica
Płocka ul. Kościuszki 6, 09-402 Płock.
Kontakt do organizatorów:
Ewa Luma - Kierownik działu oświatowo-edukacyjnego Książnicy Płockiej
tel. 24 268 00 33

 
 
 
 

Konkurs Literacki „Rotmistrz Pilecki bohater niezwyciężony”

 
 
 
 

Na prośbę Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów przekazujemy informacje o Konkursie Literackim „Rotmistrz Pilecki bohater niezwyciężony” o nagrodę Minister Edukacji Narodowej dla Ucznia, pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.   

Więcej informacji o Konkursie na stronie: www.snap.edu.pl