Logo Logo
 
 
 
 
 
 
 
 
Pokaz slajdów w nagłówku (1) Pokaz slajdów w nagłówku (2) Pokaz slajdów w nagłówku (3) Pokaz slajdów w nagłówku (6) Pokaz slajdów w nagłówku (7) Pokaz slajdów w nagłówku (8)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Dofinansowanie wycieczki szkolnej w ramach programu         "Podróże z klasą"

         Celem programu „Podróże z klasą” jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania tradycji,  kultury oraz osiągnięć polskiej nauki. Przedsięwzięcie ma wspomóc realizację podstaw programowych kształcenia ogólnego m. in. dla szkół podstawowych, a także urozmaicić zajęcia edukacyjne, dzięki czemu nauka nabierze praktycznego wymiaru. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu kultury, czy też eksperymentowaniu w centrach nauki, stworzy uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku edukacyjnym.

         Do Gminy Dzierzążnia w dniach 18-19.06.2024 wpłynęły dwa wnioski z jednej szkoły, dla której gmina jest organem prowadzącym,                       o dofinansowanie wycieczek szkolnych w ramach w/w przedsięwzięcia. Gminie udało się złożyć jeden wniosek na zorganizowanie pięciodniowej wycieczki szkolnej.

         Dnia 8 sierpnia 2024r. zostało podpisane Porozumienie Nr MEN/2024/DK/1322, pomiędzy Ministrem Edukacji a Gminą Dzierzążnia, przyznające Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Dzierzążni dofinansowanie na realizację zadania w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji po nazwą ,,Podróże z klasą”.

        Łączna kwota środków przyznanych Gminie Dzierzążnia przez Ministra Edukacji na realizację zadania w postaci dotacji celowej wynosi: 35 445,00 zł.

Wycieczka: 5 dni dla 27 uczniów.

Termin realizacji wycieczki szkolnej: od 07.10.2024r. do 11.10.2024 r.

           Dofinansowanie wycieczki pozwoliło uczniom z klas VII-VIII odwiedzić Małopolskę i Tatry, aby poznać miejsca związane z historią, kulturą oraz bogactwem krajobrazu tych terenów. Swoją  przygodę uczniowie rozpoczęli w Muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego im. prof. W. Szafera, gdzie zapoznali się z przyrodą i zjawiskami krasowymi charakterystycznymi dla terenów Ojcowskiego PN. Zajęcia w muzeum zostały wzbogacone spacerem szlakiem turystycznym, na terenie parku oraz wysłuchaniem legend związanych z Jaskinią Łokietka i okolicami Ojcowa.

         Przygodę z Krakowem rozpoczęto na bulwarach wiślanych na Podzamczu przy Jamie Smoka, a następnie wyruszono w poszukiwaniu smoczych śladów w architekturze Starego Miasta. Młodzież zwiedziła Zamek Królewski na Wawelu - wielowiekową siedzibę królów Polski, Katedrę Wawelską, Groby Królewskie, Drogę Królewską, Planty, Stary Rynek, Sukiennice, Kościół Mariacki i obraz Wita Stwosza. Uczniowie wysłuchali hejnału z wieży oraz wielu legend i anegdot związanych z Krakowem.

         Kolejnym etapem było Zakopane. Tu dzieci zapoznały się z architekturą, sztuką i tradycjami polskich górali tatrzańskich, zwiedzając najstarszy budynek Zakopanego - Chałupę Gąsieniców Sobczaków, wystawę stałą w Muzeum Tatrzańskim, Willę Kolibę  - Muzeum Stylu Zakopiańskiego, Cmentarz na Pęksowym Brzyzku i Krupówki. W Muzeum Tatrzańskim uczniowie  uczestniczyli w  warsztatach malowania na szkle.  Panoramę Zakopanego podziwiali z wysokości skoczni narciarskiej,            a panoramę Tatr z Gubałówki.                                                                                         

          Z przyrodą polskich gór spotkali się podczas wędrówki Doliną Strążyską. Po pięciu dniach intensywnego zwiedzania, zadowolone dzieci wróciły do swoich domów.

         Dzięki inicjatywom Ministerstwa Edukacji, młodzież ma możliwość rozwijania swoich pasji, a także poszerzania horyzontów poprzez bezpośredni kontakt z kulturą, historią, nauką i przyrodą.

 
 
 
 

Link do filmu z wycieczki: