Logo Logo
 
 
 
 
 
 
 
 
Pokaz slajdów w nagłówku (1) Pokaz slajdów w nagłówku (2) Pokaz slajdów w nagłówku (3) Pokaz slajdów w nagłówku (6) Pokaz slajdów w nagłówku (7) Pokaz slajdów w nagłówku (8)
 
 
 
 

W dniach 4-6 maja 2022 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Dzierzążni uczestniczyli w wycieczce w ramach programu rządowego „ Poznaj Polskę”. Celem wyjazdu było zwiedzanie miejsc związanych z polską historią i kulturą. Pierwszym punktem wyjazdu był Sandomierz. Tam zwiedzano: Rynek, Wąwóz św. Jacka Odrowąża, Zbrojownię, Ucho Igielne,  Bramę Opatowską, Podziemną Trasę Turystyczną, Muzeum Diecezjalne, Dom Długosza(zbudowany w 1476 r.    z fundacji słynnego historyka – jeden z najlepiej zachowanych gotyckich domów mieszkalnych. Wewnątrz mieści bogate zbiory Muzeum Diecezjalnego). Ufundowany został w 1476 roku przez historyka Jana Długosza, Następnym punktem wycieczki była miejscowość Ujazd, gdzie znajdują się ruiny najbogatszej rezydencji XVII wieku- zamku Krzyżtopór.  5 maja uczniowie przyjechali do Nowej Słupi i weszli „ Droga Królewską” na Święty Krzyż, gdzie zwiedzali najstarsze polskie sanktuarium ze znajdującymi się tam relikwiami Krzyża Świętego. Zwiedzali krypty ze spoczywającym w nich Jeremim Wiśniowieckim. Zobaczyli przedchrześcijańskie obwałowania kamienne na Łysej Górze. Następnie przeszli na platformę widokową „ Gołoborze”- największe gruzowisko skalne Gór Świętokrzyskich. Podziwiali również figurę Pielgrzyma przy wejściu do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Kolejnym punktem programu była neolityczna kopalnia krzemienia w Krzemionkach Opatowskich. Trzeciego dnia zwiedzali Zamek Królewski w Chęcinach wzniesiony na grzbiecie skalistego wzgórza najprawdopodobniej na przełomie XIII i XIV wiek. Ostatnim punktem podróży był Zagnańsk, gdzie podziwiali jeden z najstarszych dębów w Polsce- Dąb Bartek, od 1954 roku chroniony prawem jako pomnik przyrody.

 
 
 
 
 
 
 
 

Poniżej link do krótkiego filmu z fotorelacją:

 
 
 
 
 

WYCIECZKA DO WARSZAWY KLAS 1-3 W RAMACH PROGRAMU

POZNAJ POLSKĘ

W dniu 23 maja, uczniowie klas 1-3 Szkoły Podstawowej im. Wandy Chotomskiej w Nowych Kucicach, pod opieką nauczycieli, uczestniczyli w wycieczce do Warszawy, współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach programu „Poznaj Polskę”.  

Wyruszyliśmy w poniedziałkowy poranek, wiedząc, że czeka nas intensywny program zwiedzania. Warszawa przywitała nas piękną wiosenną aurą i ….awarią autokaru, którym podróżowaliśmy. Naszą przygodę ze stolicą zaczęliśmy od podziwiania Ogrodów Uniwersytetu Warszawskiego. Szczególną uwagą obdarzyliśmy ogrody dachowe znajdujące się 16 metrów nad ziemią- na dachu Biblioteki. Z mostków i tarasu widokowego patrzyliśmy nie tylko na bogactwo roślin, ale również na Stadion Narodowy, Most Świętokrzyski, Wisłę. Niemałe wrażenie wywarła na nas sama Biblioteka Uniwersytecka. Kolejną atrakcją wycieczki był pobyt w Centrum Nauki Kopernik – tu każdy z nas mógł przeprowadzić eksperymenty, doświadczyć jak działa na nas iluzja, zobaczyć się w krzywym zwierciadle, otrzymać odpowiedź na pytanie - dlaczego pewne zjawiska mają miejsce w przyrodzie? Po tak intensywnym czasie doświadczeń przyszedł czas na pyszny obiad. W dobrych nastrojach ochoczo ruszyliśmy w kierunku Starego Miasta i Zamku Królewskiego. Udało się nam zobaczyć najstarsze, zabytkowe fragmenty Warszawy uznane za Pomnik Historii. Na Krakowskim Przedmieściu podziwialiśmy m.in: Pałac Prezydencki, pomnik księcia Józefa Poniatowskiego, pomnik Adama Mickiewicza, posąg Matki Boskiej Pasawskiej, Pałac Potockich, kościół św. Anny. Z zaciekawieniem wysłuchaliśmy historii, legend i anegdot opowiedzianych nam przez panią Przewodnik związanych z oglądanym: Zamkiem Królewskim, Starym Miastem, Kolumną Króla Zygmunta, Bazyliszkiem, Syrenka warszawską.

Dotarliśmy też na Rynek Starego Miasta, gdzie zobaczyliśmy zabytkowe budynki, ochłodziliśmy się lodami i zakupiliśmy pamiątki.

Ostatnią atrakcją naszego pobytu w stolicy był wjazd na XXX piętro Pałacu Kultury i Nauki. Wszyscy będziemy mieć niezapomniane wrażenia, bo aż tak wysoko nad ziemią, to nie byliśmy i tak odległej panoramy miasta nie oglądaliśmy.

Zmęczeni, ale zadowoleni udaliśmy się na szybki posiłek i powrót do domu. 

Dziękujemy wszystkim, którzy umożliwili nam, praktycznie doświadczyć przygody odkrywania śladów historii naszego kraju oraz eksperymentowania i nabywania nowych umiejętności.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wycieczka w rachach programu "Poznaj Polskę" klasy 4-6 uczniów

Szkoły Podstawowej w Dzierzążni do Olsztyna

poniżej link z wideorelacją:

https://youtu.be/TL-pHOm9YKM

 
 
 
 

W dniu 14 czerwca, uczniowie klas 4-8 naszej szkoły, pod opieką nauczycieli, uczestniczyli w wycieczce do Torunia, współfinansowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach programu ,,Poznaj Polskę’’.

Wszystkie założenia zostały zrealizowane, czas został wykorzystany efektywnie.

Wyruszyliśmy we wtorek, wiedząc, że czeka nas intensywny program zwiedzania. Toruń przywitał nas piękną, słoneczną pogodą.

Na miejscu spotkaliśmy się z przewodnikiem, który zaczął swoją wędrówkę od krzywej wieży, Bramy Klasztornej i murów obronnych.

Legendy i fakty związane z tymi miejscami bardzo nas zainteresowały- Legenda o dzielnym kocie Zygmuncie, obrońcy Torunia.

Następnie był Kościół Mariacki i tajemnica księżniczki Anny Wazówny oraz łuk Cezara i dalszy spacer po rynku Starego Miasta – zabytkowe kamieniczki, ratusz, pomnik Mikołaja Kopernika, osiołek, Dwór Artusa, piernikowa aleja gwiazd.

Odwiedziliśmy także Dom Mikołaja Kopernika z przewodnikiem, gdzie mogliśmy zobaczyć na własne oczy kamienice w której żył Mikołaj Kopernik, poznać jego dzieciństwo i młodość w Toruniu oraz jego pierwsze teorie na temat wszechświata.

Po zwiedzaniu przyszedł czas na obiad i krótki odpoczynek oraz zakup pamiątek i pierników, ponieważ po nim czekały na nas ,,Warsztaty rycerskie’’. W murach Dworu Mieszczańskiego nadal można zobaczyć na własne oczy, jak wyglądał średniowieczny świat.

Wartownia to pokaz rycerski, prowadzony tak, by bawić i uczyć. Dodatkowo młodzież jest zachęcana do aktywnego zaangażowania na żywej lekcji historii.

W końcu naukę poprzez zabawę zapamiętuje się najlepiej.

Następny punkt programu to zwiedzanie Muzeum Toruńskiego Piernika. Czekały tu dla nas liczne atrakcje i niespodzianki, m.in. film o najsłynniejszym toruńskim pierniku, czyli „katarzynce”, wystawa prezentująca zabytkowe formy piernikarskie oraz piece do wypieku pierników, interaktywna książka kucharska zawierająca przepisy.

W dalszą drogę ruszyliśmy ciekawi, co nas jeszcze może spotkać w tym pięknym mieście. Dotarliśmy do Katedry ś. Janów, gdzie został ochrzczony Mikołaj Kopernik oraz do Traktatu Królewskiego, Rynku Nowego Miasta i Pomnika Piernikarki Katarzynki.

Po dość intensywnym zwiedzaniu udaliśmy się do Planetarium. Sala Geodium to wystawa interaktywna stworzona w toruńskim Planetarium wg własnego, oryginalnego pomysłu. Super forma przekazania wiedzy. Mimo tego, że zakres wiedzy nie jest zbyt duży, jest to przykład wystawy, która jest ciekawa przez sam sposób zrobienia. Świetne makiety, fajne eksperymenty.

Tu rozstaliśmy się na wesoło z naszą panią Anią- przewodnik śpiewając dla niej piosenkę.

Po tak intensywnym dniu przyszedł czas na chwilę relaksu – lody były najlepszym zakończeniem naszej wycieczki do Torunia.

Zmęczeni, ale zadowoleni udaliśmy się do autokaru, żeby bezpiecznie wrócić do domu.

      Dziękujemy wszystkim, którzy umożliwił nam, praktycznie doświadczyć przygody odkrywania śladów historii naszego kraju oraz eksperymentowania i nabywania nowych umiejętności.