Logo Logo
 
 
 
 
 
 
 
 
Pokaz slajdów w nagłówku (1) Pokaz slajdów w nagłówku (2) Pokaz slajdów w nagłówku (3) Pokaz slajdów w nagłówku (6) Pokaz slajdów w nagłówku (7) Pokaz slajdów w nagłówku (8)
 
 
 
 
 
 
 
 

Fale upałów stanowią jedno z najpoważniejszych zagrożeń pogodowych dla zdrowia publicznego. Długotrwałe utrzymywanie się wysokich temperatur może prowadzić do odwodnienia, wyczerpania cieplnego, udaru cieplnego, pogorszenia stanu zdrowia osób przewlekle chorych, zwiększonej liczby pożarów oraz przeciążenia infrastruktury energetycznej i wodociągowej.

 
 
 
 
 
 
 
 

CO MOGĘ ZROBIĆ?

  • W ciągu dnia zamknij w domu okna i żaluzje, by ograniczyć napływ gorącego powietrza do pomieszczeń.
  • Noś lekką i przewiewną odzież z tkanin naturalnych, w jasnych kolorach.
  • Unikaj skrajnych temperatur – jeżeli pracujesz w klimatyzowanych pomieszczeniach, nie wychodź od razu na zewnątrz, gdzie panuje upał – może to spowodować szok termiczny.
  • Stosuj kremy z filtrem SPF.
  • Unikaj forsownego wysiłku fizycznego w najgorętszej porze dnia.
  • Podróżując samochodem, częściej rób przerwy i odpoczywaj w zacienionych miejscach.
  • Nawadniaj organizm – pij dużo wody, najlepiej niegazowanej.
  • Unikaj tłustych, smażonych i wysokokalorycznych dań, które dodatkowo obciążają i tak zmęczony upałem organizm.
  • Wysokie temperatury sprzyjają rozwojowi bakterii salmonelli, dlatego unikaj pokarmów z surowych jajek, a także często i dokładnie myj ręce. Unikaj alkoholu, ponieważ sprzyja odwodnieniu organizmu.

DZIECI I SENIORZY

  • Pod żadnym pozorem nie zostawiaj dzieci w zaparkowanym pojeździe. Temperatura w nagrzanym samochodzie może przekraczać nawet do 50 – 60 °C.
  • Pamiętaj o czapce, najlepiej z daszkiem.
  • Chroń dziecko przed słońcem, m.in. używając parasolki nad wózkiem.
  • Podawaj dziecku letnie, lecz nie zimne napoje. Kąp dziecko w letniej (nie zimnej!) wodzie.

Osoby starsze zwykle przyjmują większe ilości leków. Podczas upałów, gdy organizm się odwadnia, ich stężenie w organizmie może się zwiększyć nawet do zagrażającego życiu. W związku z tym, powinny one bardzo uważnie monitorować swoje samopoczucie, a przede wszystkim stosować się do zaleceń związanych z postępowaniem podczas upałów.

PAMIĘTAJ O ZWIERZĘTACH

Zapewnij dostęp do wody dla zwierząt domowych i wolno żyjących,
w szczególności w przestrzeni publicznej. Zwierzętom domowym i hodowlanym zapewnij zacienione i przewiewne miejsce schronienia.

 
 
 
 

Zadbajmy o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży, zalecamy:

  • Organizowanie uroczystości szkolnych oraz innych z udziałem dzieci
    i młodzieży w godzinach porannych.
  • Maksymalne skracanie czasu trwania wydarzeń odbywających się na otwartej przestrzeni.
  • Organizowanie wydarzeń w pomieszczeniach klimatyzowanych lub miejscach zacienionych.
  • Zapewnienie uczestnikom stałego dostępu do wody pitnej.
  • Zapewnienie zabezpieczenia medycznego.
  • Zapewnienie odpowiednich warunków transportu dzieci oraz miejsc ich pobytu podczas wypoczynku letniego.
  • Informowanie mieszkańców o zagrożeniach związanych z pozostawianiem dzieci w zamkniętych pojazdach.

 

Zadbajmy o ochronę osób szczególnie narażonych, zalecamy:

 

  • Zwrócenie szczególnej uwagi na osoby starsze, samotne, przewlekle chore,
    w kryzysie bezdomności oraz osoby z niepełnosprawnościami.
  • Monitorowanie sytuacji osób wymagających wsparcia oraz udzielanie niezbędnej pomocy.
  • Zaangażowanie organizacji pozarządowych do wsparcia osób szczególnie wrażliwych.
  • Zapewnienie dostępu do wody pitnej i chłodnych pomieszczeń.

 

Zadbajmy o bezpieczeństwo zwierząt, zalecamy:

 

  • Informowanie mieszkańców o zagrożeniach związanych z pozostawianiem zwierząt w zamkniętych pojazdach.
  • Zapewnienie dostępu do wody dla zwierząt domowych i wolno żyjących, w szczególności w przestrzeni publicznej.
  • Zapewnienie zwierzętom domowym i hodowlanym zacienionych i przewiewnych miejsc.

 

Zadbajmy o organizację miejsc schronienia przed upałem, zalecamy:

 

  • Organizowanie i udostępnianie „miejsc chłodu” w budynkach użyteczności publicznej lub innych odpowiednich obiektach.
  • Uruchamianie kurtyn wodnych lub dysz mgłowych w miejscach o dużym natężeniu ruchu pieszych.

Zadbajmy o infrastrukturę i zaopatrzenie, zalecamy:

 

  • Kontrolę stanu sieci energetycznych i instalacji elektrycznych przez administratorów budynków.
  • Racjonalizację zużycia energii elektrycznej w związku ze zwiększonym obciążeniem systemów klimatyzacyjnych.
  • Zapewnienie sprawności urządzeń klimatyzacyjnych w środkach transportu zbiorowego.
  • Ograniczanie zużycia wody w okresach największego zapotrzebowania.
  • Zalecamy podlewania terenów zielonych w godzinach porannych lub nocnych.
  • Zalecamy monitorowanie stanu i prawidłowości funkcjonowania instalacji fotowoltaicznych.
  • Monitorowanie jakości wody.

 

Zadbajmy o bezpieczeństwo imprez masowych i zgromadzeń, zalecamy:

 

  • Zapewnienie uczestnikom imprez masowych i zgromadzeń:

 

- dostępu do wody pitnej,

 

- miejsc zacienionych,

 

- odpowiedniego zabezpieczenia medycznego.

- Ograniczanie sprzedaży i spożycia alkoholu podczas wydarzeń odbywających się w warunkach wysokiej temperatury,

- Analiza możliwości ograniczenia, przełożenia lub odwołania wydarzeń w przypadku wystąpienia ekstremalnych temperatur.

 

Zadbajmy o ochronę pracowników, zalecamy:

 

  • Stosowanie środków ochrony pracowników wykonujących pracę w wysokich temperaturach, w tym wykonywanie cyklicznych pomiarów temperatury w miejscu pracy, skracanie czasu pracy, wprowadzenie rotacji pracowników na stanowiskach oraz zapewnienie napojów.
  • Stosowanie aktualnych zaleceń Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej dotyczących ochrony pracowników przed wysokimi temperaturami.
  • Dostosowywanie organizacji pracy do warunków atmosferycznych, w szczególności w przypadku prac wykonywanych na otwartej przestrzeni.
  • Stosowanie się do zaleceń Państwowej Inspekcji Pracy w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa pracy pt. „Praca w wysokich i niskich temperaturach”.
  • Zalecenia dla pracodawców w Poradniku Dobry klimat w pracy” www.gov.pl/rodzina.

 

Zadbajmy o bezpieczeństwo na terenach rekreacyjnych, zalecamy:

 

  • Zwiększenie aktywności organów kontrolnych nad niestrzeżonymi akwenami i miejscami gdzie obowiązuje zakaz kąpieli.
  • Zwiększenie liczby ratowników wodnych na kąpieliskach i w miejscach wykorzystywanych do kąpieli.
  • Intensyfikację działań informacyjnych dotyczących bezpiecznego korzystania z akwenów,

 Zadbajmy o ochronę przeciwpożarową, zalecamy:

 

  • Zwiększenie monitoringu zagrożenia pożarowego.
  • Wprowadzenie adekwatnych ograniczeń w dostępie do lasów w przypadku wysokiego lub ekstremalnego zagrożenia pożarowego, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
  • Prowadzenie kampanii informacyjnych dotyczących zakazu używania otwartego ognia na terenach leśnych i przyległych oraz terenach uprawnych.

 

Informujemy mieszkańców:

 

  • Regularnie przekazujemy ostrzeżenia meteorologiczne oraz zalecenia dotyczące postępowania podczas upałów.
  • Wykorzystujemy wszystkie dostępne kanały komunikacji, w tym strony internetowe, media społecznościowe, systemy powiadamiania SMS oraz lokalne środki przekazu.

 

 

 

 
 
 
 

Wpisz tutaj tekst...